Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Debata: O bezpieczeństwie w powiecie

17-10-2014

Bezpieczeństwo na drogach w powiecie lubelskim zdominowało debatę, którą w czwartek 16 października w Starostwie Powiatowym w Lublinie, zorganizowali Komendant Miejski Policji inspektor Dariusz Szkodziński i starosta lubelski Paweł Pikula.

Była to kontynuacja dyskusji, która odbyła się w październiku ubiegłego roku, a zakończyła się złożeniem deklaracji ze strony policji, dotyczących rozwiązania najważniejszych problemów, zgłaszanych wtedy przez wójtów i burmistrzów, komendantów i dzielnicowych z Bełżyc, Bychawy, Niemiec i Lublina, radnych powiatowych i gminnych, przedstawicieli gminnych zespołów interdyscyplinarnych oraz przedstawicieli straży pożarnej.
 
- Chcieliśmy w pewnym sensie złożyć raport z tego co udało się zrobić, głównie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, o czym najczęściej wspominali uczestnicy ubiegłorocznego spotkania - mówią organizatorzy debaty. Komendant Szkodziński i inni przedstawiciele lubelskiej policji przedstawili statystyki, dotyczące zdarzeń drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem liczby patroli, wypadków i kolizji oraz zatrzymań nietrzeźwych kierowców. Zdaniem starosty lubelskiego Pawła Pikuli ocena działań policji wypada pozytywnie, ponieważ zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią, szczególnie w miejscach niebezpiecznych, jest więcej patroli, a skuteczność tych działań potwierdzają policyjne statystki. 
- Nawet bez tych danych można gołym okiem zauważyć, że efekty są. Jeszcze kilka lat temu było powszechne przekonanie, że o ile na drogach w Lublinie, kierowcy muszą uważać, to na drogach poza miejskich już mogą sobie pozwolić na nieprzestrzeganie przepisów. Teraz takie podejście do sprawy jest coraz rzadsze - ocenia Paweł Pikula. Jego zdaniem zmieniło się także podejście do kierowców i samych kierowców do wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu. - Jest coraz więcej kontroli policyjnych nawet na drogach lokalnych, o czym często bardzo boleśnie przekonało się wielu nieodpowiedzialnych kierujących - dodaje starosta lubelski.
czestnicy czwartkowej debaty zwracali też uwagę, że zwiększyła się liczba patroli w miejscach, w których dochodzi do zakłócenia porządku, głównie przez chuliganów. Według przedstawicieli samorządów także w tej dziedzinie prewencyjne działania funkcjonariuszy zaczynają przynosić coraz lepsze efekty. 

Dobre oceny policji potwierdzają dane z najnowszego Polskiego Badania Przestępczości, z którego wynika, że ponad 72 procent Polaków dobrze ocenia pracę funkcjonariuszy. 69,6 procent uważa ją za skuteczną, 76,9 procent czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku, a 75,7 procent dobrze ocenia zaangażowanie policji w zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 
Powrót