Daj sobie szansę - ŻYJ!

27-11-2012

Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Rak piersi stanowi około 20 % zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek.

To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa. Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 % przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.  Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają - 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.

Mammografia nic nie kosztuje, zajmuje 15 minut i ratuje życie. Jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi:

1. Rak piersi wśród członków rodziny ( stopień ryzyka zależy od liczby przypadków
w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą).

2. Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2.

3. Wczesna miesiączka ( przed 12 rokiem życia).

4. Późna menopauza ( po 55 roku życia ).

5. Późne urodzenie pierwszego dziecka ( po 35 roku życia ) lub jego brak.

6. Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych
 i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka).

7. Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi.

8. Leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

9. Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ponad 8 lat).

Tak naprawdę wystarczyłoby stosować kilka podstawowych zasad profilaktyki, aby wygrać walkę z czasem i pokonać raka:

1. Samokontrola piersi od 20 roku życia ( jeden raz w miesiącu).
2. Badanie kliniczne piersi przez ginekologa, lekarza rodzinnego.
3. Pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35 – 40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza.
4. Kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi  powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych  co dwa lata.
5. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach należy natychmiast zgłosić się do onkologa.

Więcej informacji na temat programu  można uzyskać na stronie www.profilaktykapiersi.pl oraz www.onkologia.lublin.pl

Szanowne Panie  wobec powyższego informujemy, że Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program wczesnego wykrywania raka piersi (WOK) prowadzi działania na rzecz poprawy zgłoszeń kobiet na profilaktyczne badania mammograficzne. Żywimy głęboka nadzieję, że wspólne działania promocyjne poprawią zgłaszalność kobiet z terenu powiatu lubelskiego na profilaktyczne badania mammograficzne.