Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Cyfryzacja zasobów geodezyjnych uzgodniona

07-03-2014

Powiaty ziemskie z województwa lubelskiego będą razem starać się o pieniądze na cyfryzację zasobów geodezyjnych.

Wniosek o przyznanie na ten cel dotacji z Unii Europejskiej ma być złożony w przyszłym tygodniu, a jego szczegóły były omawiane podczas konwentu powiatów, który odbył się w czwartek 6 marca w Lublinie.
 
- Głównym naszym celem na tym etapie wspólnego projektu było ustalenie zakresu finansowego i rzeczowego, który jest integralną częścią wniosku o dofinansowanie. Całą dokumentację powinniśmy przekazać na początku przyszłego tygodnia - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej starosta lubelski, przewodniczący konwentu, Paweł Pikula. Szacunkowa wartość projektu to prawie 200 milionów złotych, z czego około 150 milionów, samorządy chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
 
Paweł Pikula spodziewa się, że zarząd województwa ustosunkuje się do tej propozycji do końca czerwca. Pierwsze procedury, umożliwiające realizację projektu mogłyby się wtedy rozpocząć pod koniec tego roku, a reszta w latach 2015 - 2019. 
 
We wspólnym przedsięwzięciu uczestniczy 20 powiatów. Oprócz lubelskiego także: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski i zamojski. Jeśli uda im się pozyskać dofinansowanie, korzystanie z zasobów geodezyjnych będzie łatwiejsze i szybsze.
 
W ramach projektu pod nazwą "e-Geodezja - cyfrowy zasób geodezyjny Województwa Lubelskiego" powiaty chcą stworzyć lub dostosować istniejące bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) i Bazy Danych Obiektów Topograficznych. Korzystają z nich wszyscy właściciele nieruchomości, w tym inwestorzy, ale zaawansowanie prac nad tworzeniem takich rejestrów w poszczególnych powiatach jest różna. Część jest opracowana w wersji numerycznej, a reszta ma formę analogową, co nie pozwala na ich szybkie wykorzystanie i udostępnianie. Dlatego samorządy chcą ujednolicić system, opracować numeryczne bazy danych, w tym mapy, i w ten sposób ułatwić do nich dostęp. 

Pieniądze na ten cel mogą pochodzić nie tylko z nowego RPO, ale także ze źródeł krajowych. Wspólny pomysł powiatów poparł już Główny Geodeta Kraju, który zadeklarował m.in. wsparcie finansowe. 
Powrót