Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ćwiczenia w parze dla dzieci i rodziców. Joga relaksacyjna w czasach stresu i izolacji

28-05-2020

Joga słynie z właściwości terapeutycznych. Nie tylko łagodzi wiele dolegliwości zdrowotnych, poprawia postawę ciała i koordynację ruchową, ale też, co bardzo ważne, poprawia nastrój i redukuje stres, daje uczucie odprężenia.

W tym artykule przedstawimy Wam parę pozycji rozluźniających, redukujących stres. Praktykujcie je razem. Są to uniwersalne techniki, skuteczne dla osób w każdym wieku, więc Ty też na nich skorzystasz.

Dotyk wpływa na układ nerwowy, uspokajając go. W następstwie wzajemnego bliskiego kontaktu w mózgach i osoby dotykającej i dotykanej, rodzica i dziecka uwalniają się hormony. Jednym z nich jest oksytocyna, która wpływa na siłę więzi pomiędzy ludźmi. Nazywana też hormonem miłości, wpływa na bliskość w relacji!
 
Siad skrzyżny (Svastikasana)
 
Usiądźcie tyłem do siebie. Nogi skrzyżowane, stopy umieszczone pod kolanami, dłonie na kolanach. Zamknijcie oczy. Opierając się plecami o siebie będziecie czuć nawzajem swój oddech. Spróbujcie dostosować do siebie rytm oddechu, spowolnić go i pogłębić.
 
Głębokie oddychanie jest skutecznym sposobem na kontrolowanie reakcji organizmu na stres. To proste ćwiczenie pomoże spowolnić akcję serca oraz obniżyć ciśnienie krwi. Możesz je stosować (i nauczyć tego dziecko) zawsze, gdy poczujesz napięcie.

Siad skrzyżny (Svastikasana)

 
 
 Skręt tułowia w siadzie skrzyżnym (Parivritta svastikasana)
 
W tej samej pozycji sięgnij jedną ręką do nogi dziecka, drugą do własnego kolana i skręć się. Taką samą pracę wykonuje dziecko. Skręty redukują napięcie pleców, ramion i szyi. Rozciągają również poszczególne partie ciała – głównie ramiona, klatkę piersiową i biodra. Ponadto, masują organy jamy brzusznej.
 
Skłon boczny w siadzie skrzyżnym (Parsva svastikasana)
 
Sięgnij jedną ręką do ziemi i skłoń się - nie musisz sięgnąć łokciem, ważniejsze aby wydłużać oba boki ciała, nie tylko górny! Drugą reką chwyćcie się i sięgnijcie w górę. Skłony boczne uelastyczniają kręgosłup i stawy klatki piersiowej, rozciągają mięśnie boków ciała.

Siad z nogami szeroko rozstawionymi (Upavistha Konasana)
 
Usiądźcie na przeciwko siebie z nogami szeroko rozstawionymi i połączcie je - nie musicie stykać się stopami, dziecko może oprzeć stopy na Twoich łydkach/kolanach, tak abyście mogli chwycić się za ręce. Jedno z Was wykonuje skłon w przód, następnie zmiana. Pamiętajcie o prostych plecach!
Skłony w przód rozciągają mięśnie tyłów i wewnętrznych nóg, co przekłada się na elastyczność kręgosłupa.
 
Skłon i wygięcie (Adho mukha virasana i Viparita dandasana)
 
 
 
Usiądź na piętach i sięgnij rękami w przód - wyciągnij się. Dziecko kładzie się na twoich plecach i wygina w tył - chwyć je za nadgarstki i delikatnie pociągnij, aby wydłużyć jego kręgosłup. Po całym dniu sięgania w przód, miło jest się wygiąć w tył!
 
Opracowały:
Aneta Harczuk, fizjoterapeuta
Ewa Wójcik, pedagog, logopeda
Powrót