Bezpłatne badania

31-01-2012

Jesteś ciągle zmęczony? Czy bolą Cię stawy i mięśnie? Czy miewasz stany depresyjne? To może być HCV! Osoby zamieszkałe na terenie Powiatu Lubelskiego i Lublina mogą bezpłatnie poddać się badaniom przesiewowym w kierunku obecności przeciwciał anty-HCV. Akcję pod hasłem "Diagnostyka HCV szansą dla zdrowia" prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie w ramach profilaktyki Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C.

Adrestami szkolenia są mieszkańcy Lublina i Powiatu Lubelskiego w wieku od 18 do 60 lat. Badania będą wykonywane od 9 stycznia do końca roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Lublinie przy ul. 3 Maja 4 w godz od 8:00 do 13:00.
Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Do zakażenia wirusem HCV może dojść w czasie zabiegu lub innych czynności, powodujących uszkodzenie skóry, wykonywanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych:
- zabieg chirurgiczny
- drobny zabieg medyczny, np. zastrzyk, pobranie krwi, usunięcie znamienia
- badanie endoskopowe
- przetoczenie krwi, zwłaszcza przed rokiem 1993, dializa nerek
- zabieg stomatologiczny
- zabieg kosmetyczny z użyciem cążek, nożyczek, przekuwanie uszu lub innych części ciała oraz wykonywanie tatuaży
- korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, sczoteczki do zbębów lub innych przyborów na których może znajdować się krew
- przyjmowanie narkotyków dożylnie

WZW typu C można leczyć. Najważneijsze jest, aby diagnoza została postawiona jak najwcześniej.

Więcej informacji na stronie PPIS w Lublinie lub pod numerem telefonu 81 533 00 61

fot:www.combimed.czest.pl