Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bezpłatne badania mammograficzne - zapisy

16-08-2013

Zainteresowanie bezpłatnymi badania mammograficznymi w województwie lubelskim jest wyższe niż średnia krajowa, ale liczba kobiet, które z nich skorzystały wciąż nie przekroczyła połowy. W tym miesiącu okazję do poprawienia tych statystyk będą mieć mieszkanki powiatu lubelskiego, ponieważ specjalny mammobus odwiedzi siedem gmin.

Z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca lipca na mammografię zgłosiło się 46,86 procent pacjentek z Lubelszczyzny, przy średniej krajowej 43,57 procent. W powiecie lubelskim wskaźnik ten wynosi 49,83 procent. 14 sierpnia z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać mieszkanki gminy Krzczonów. Mammobus będzie na nie czekać na placu przy urzędzie gminy. 19 sierpnia ambulans stanie przy Urzędzie Gminy Wólka w Jakubowicach Murowanych i przy szkole w Mętowie w gminie Głusk. Dzień później w rejonie Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach, przy Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Strzyżewicach oraz przy Ośrodku zdrowia w Motyczu w gminie Konopnica. 22 sierpnia mammografia będzie wykonywana przy Gimnazjum Im. Jana Pawła II w Garbowie Pierwszym w gminie Garbów.
By skorzystać z tej oferty panie muszą się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerami 58 666 2 444 lub 801 080 007. Z badań, które są finansowane przez Narodowy fundusz Zdrowia, mogą skorzystać kobiety urodzone w latach 1944 - 1963, czyli w wieku od 50 do 69 lat, które są szczególnie narażone na zachorowanie na raka piersi. Pacjentki w innym wieku również mogą wykonać mammografię, ale odpłatnie. Panie, które zdecydują się na skorzystanie z tej propozycji powinny ze sobą zabrać dowód osobisty i ewentualnie wyniki poprzednich badań. Specjaliści Centrum Usług Medycznych FADO z Gdyni, które organizuje badania przekonuje, że mammografia to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100 procent pewności na wyleczenie choroby, a samo badanie jest bezpieczne i wykonywane przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.
Powrót