Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bezpłatna mammografia w czterech gminach: Bychawa, Krzczonów, Strzyżewice i Bełżyce

17-11-2014

Po kilkumiesięcznej przerwie specjalny ambulans, w którym są wykonywane badania mammograficzne, znowu przyjedzie do powiatu lubelskiego.

W tym miesiącu z bezpłatnej mammografii, która pozwala szybko wykryć nowotwór piersi a potem skutecznie go leczyć, będą mogły skorzystać mieszanki gmin Bychawa, Krzczonów, Strzyżewice i Bełżyce.
 
Badania w Bychawie odbędą się we wtorek 18 listopada, a mammobus będzie stać przy szpitalu powiatowym. Dzień później ambulans będzie do dyspozycji przy urzędzie gminy w Krzczonowie i przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Strzyżewicach. Na 20 i 21 listopada zaplanowano badania w Bełżycach. Mammobus stanie obok stadionu przy ul. Zamkowej.
 
Organizatorzy badań zachęcają do skorzystania z tej propozycji kobiety urodzone w latach 1945 - 1964, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Aby nie musiały czekać w kolejce powinny się wcześniej zarejestrować. Mogą to zrobić telefonicznie pod numerem: 58 666 2 444.
 
Pacjentki nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że w dniu badania zgłoszą się z dowodem osobistym i, jeśli posiadają, wynikami poprzednich mammografii.

Rak piersi stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Prowadzone od 2006 roku badania przesiewowe, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mają zmniejszyć ten wskaźnik, ale wciąż są mało popularne wśród kobiet.

W powiecie lubelskim zdecydowało się na nie 50.82 procent pacjentek w wieku od 50 do 69 lat, a to właśnie w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na raka piersi. 
 
Powrót