Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bezpłatna mammografia w 4 gminach

07-05-2012

Mieszkanki kolejnych gmin powiatu lubelskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Pod koniec maja mammobus przyjedzie do Bełżyc, Jastkowa, Strzyżewic i Wólki, a zainteresowane panie już mogą się na zapisywać mammografię.

W czwartek 24 i piątek 25 maja specjalny ambulans będzie stać w Bełżycach przy Miejskim Domu Kultury. 24 maja będzie też dyżurować w Jastkowie przy Przychodni Zdrowia „Kosmed”, a 25 maja mammobusy będą również do dyspozycji w Strzyżewicach przy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz w Wólce przy Urzędzie Gminy.

Badania są organizowane w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z nich skorzystać pacjentki w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na raka piersi. Panie nie muszą mieć żadnych skierowań, wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty. Kobiety w wieku do 50 lat, ale nie młodsze niż 35 lat lub powyżej 69 roku życia, również mogą wykonać mammografię, ale w tym przypadku jest ona płatna i pacjentki muszą mieć zaświadczenie od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii.

Kobiety, które chcą skorzystać z tej propozycji muszą się wcześniej zarejestrować telefonicznie pod numerami: 58 666 2 444 i 801 080 007 lub na: www.fado.pl.

Rentgenowskie badanie piersi, czyli popularna mammografia, to najbardziej skuteczna metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi, a to niemal w 100 procentach gwarantuje wyleczenie choroby. Dlatego specjaliści apelują do kobiet, by korzystały z tych badań, tym bardziej, że są one bezpieczne i wykonywane przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Na zlecenie NFZ robi je firma „Fado” Centrum Usług Medycznych z Gdyni.
Powrót