Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bądź bezpieczny na drodze

29-09-2014

Od 31 sierpnia br. każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych, umieszczonych w sposób widoczny dla kierujących. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie ilości wypadków z udziałem pieszych , wpływając przy tym na podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów, zastosowanie elementów odblaskowych natomiast zwiększa tę odległość do 150 metrów, co daje możliwość wykonania manewrów umożliwiających bezpieczne ominięcie pieszego.

 

Nowy przepis, który dotyczy wszystkich bez względu na wiek, nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Ponadto pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Odblaski należy umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót