Powiat Lubelski aktywnie tworzy sieć wsparcia dla osób zagrożonych przemocą lub poszkodowanych w wyniku stosowania przemocy. Jest to zjawisko dość powszechne, dotyczy niejednokrotnie osób z najbliższego otoczenia, w tym głównie kobiet i dzieci. Ogromne znaczenie ma więc świadomość jak postępować w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami przemocy. Pogadanki miały również na celu uświadomienie osobom dotkniętym przemocą, że mogą zmienić coś w swoim życiu, nie muszą godzić się na przemoc, mogą zwrócić się o pomoc i taką pomoc otrzymają. Bardzo ważne było też uświadomienie uczestnikom pogadanek i wykładów, że stosowanie przemocy nie jest bezkarne, że należy liczyć się z konsekwencjami swego niewłaściwego zachowania.
Celem spotkań przeprowadzanych w szkołach było zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy, zwłaszcza w stosunku do najmłodszych członków rodzin. Upowszechnianie wiedzy w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej ma wskazać społeczeństwu istniejący obowiązek reagowania na każdą informację o krzywdzie czynionej osobie słabszej, a w szczególności dziecku.
Spotkania z rodzicami miały przyczyniać się do zapobiegania powielaniu złych wzorców rodzinnych na rzecz wdrażania prawidłowych metod wychowawczych oraz postaw rodzicielskich. Tylko prawidłowe postawy rodzicielskie są gwarancją wychowania zdrowego emocjonalnie i fizycznie dziecka.
Zespoły wyjazdowe tworzyli przedstawiciele różnych instytucji, w każdym brało udział 3-4 specjalistów, w tym m.in. psycholog, policjant, kurator. Pogadanki były zorganizowane z udziałem przedstawicieli: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 7 w Lublinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełżycach, Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bychawie.
Specjaliści podczas przeprowadzanych pogadanek dla dzieci i młodzieży omawiali specyfikę, rodzaje i skutki przemocy oraz wskazywali jak przeciwdziałać przemocy. Poruszano zagadnienie przemocy domowej i przemocy rówieśniczej, która ma miejsce także za pośrednictwem internetu. W trakcie wykładów dla rodziców przekazywano informacje na temat mechanizmów i form przemocy oraz konsekwencji stosowania przemocy wobec dzieci. Podkreślano potrzebę zapewnienia dziecku bezpieczeństwa oraz konieczną dbałość rodziców o prawidłowe wychowanie – tzn. wolne od przemocy. Wskazywano na skuteczne instrumenty pozwalające rodzinie przezwyciężyć trudności i kryzysy.
Podczas wykładów przedstawiciele Policji wskazywali na obowiązującą w Polsce procedurę pod nazwą „Niebieskie Karty”, która ma na celu zapobieganie stosowaniu przemocy w rodzinie. Procedura ta służy zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy tym, których dotknęła przemoc. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje na temat wyrządzania krzywdy dzieciom lub członkom ich rodzin powinien interweniować: zawiadomić policję, sąd, prokuraturę, bądź inne podmioty i osoby działające na rzecz dzieci oraz rodziny. Spotkania organizowane w szkołach pozwalają na przekazywanie danych teleadresowych instytucji, które udzielają bezpłatnej pomocy osobom dotkniętym lub zagrożonym przemocą.
Zainteresowanie ze strony szkół uczestnictwem w programie stanowi dowód na to, że profilaktyka w zakresie przeciwdziałania przemocy jest działaniem potrzebnym. Szkoły wychodzą naprzeciw problemom i starają się je rozwiązywać. Na uznanie zasługują również przedstawiciele różnych instytucji - uczestnicy zespołów wyjazdowych, którzy aktywnie włączyli się do programu Powiatu Lubelskiego.
Dnia 9 kwietnia 2014 r. Uchwałą Nr XLI/380/2014 Rady Powiatu w Lublinie przyjęto „Powiatowy program profilaktyczny w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie na lata 2014-2017”. Do programu włączyły się szkoły z Powiatu Lubelskiego.
W pogadankach dla uczniów na temat przeciwdziałania przemocy uczestniczyły:
W wykładach dla rodziców na temat przeciwdziałania przemocy uczestniczyły:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |