Aktualności

Zdjęcie Artykułu

77. rocznica „Sonderaktion Lublin”

20-12-2016

W dniu 18 grudnia 2016 roku odbyła się uroczystość, zorganizowana przez PTTK i Oddział Muzeum Lubelskiego - Muzeum Martyrologii ”Pod Zegarem”, w 77. rocznicę egzekucji przedstawicieli lubelskiej inteligencji dokonanej przez niemieckie władze okupacyjne zwaną – „Sonderaktion Lublin”.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele pw. MB Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna.  Po nabożeństwie pod Pomnikiem Ofiar odbył się Apel Pamięci, gdzie przedstawiciel Powiatu Lubelskiego Pan Dariusz Gajo złożył kwiaty.

Jedną z ofiar był Pan Józef Dańkowski – doktor praw, starosta lubelski, przed wojną prezes Rady i Zarządu Oddziału Powiatowego ZSP RP w Lublinie.  Pochodził z Jordanowa w powiecie myślenickim w Galicji.  Aresztowany 9 listopada 1939 roku w ramach akcji likwidacji inteligencji lubelskiej, więziony na Zamku Lubelskim i rozstrzelany  23.12.1939 r.

Akcja "Sonderaktion Lublin" miała na celu likwidację elit społecznych i intelektualnych Lublina. Rozpoczęła się w listopadzie 1939 roku masowymi aresztowaniami duchowieństwa, nauczycieli, prawników i urzędników. W dniu 23 grudnia z więzienia na Zamku Lubelskim przewieziono 10 osób  na cmentarz żydowski przy ul. Siennej  i tam ich rozstrzelano. 

Powrót