Aktualności

Zdjęcie Artykułu

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2012

Dzisiaj w Lublinie o godz. 17:00 zawyją syreny dla uczczenia pamięci walczących i poległych Powstańców, którzy 68 lat temu walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Obchody rozpoczną się o godz. 16.50 na Placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Dźwięk syren w godzinie „W” poprzedzi wystąpienia zaproszonych gości, którzy następnie złożą wiązanki kwiatów na płycie pomnika.

W intencji poległych powstańców, o godz. 18:00, zostanie odprawiona msza św. w kościele Garnizonowym (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP) przy al. Racławickich 20.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach.

Powstanie Warszawskie 1944, to wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę, zorganizowane przez Armię Krajową w dniach 1 sierpnia 31 października 1944 roku. Powstanie Warszawskie 1944 zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”. Za poczatek powstania warszawskiego uznaje się datę 1 sierpień 1944, czas - tzw. Godzina W. Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Istotną rolę jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał T. Bór Komorowski. Dziś śladem po tych działaniach jest Muzeum powstania warszawskiego.
Powstanie 44, bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca wojny.

W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek patriotów Polskich, apelując do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zbliżająca się Armia Czerwona, jej sukcesy na froncie i ryzyko dalszego powodzenia przesądziły o wybuchu powstania. Polscy dowódcy - m.in. Bór Komorowski, oceniali, że walki zostaną przeprowadzone szybko i potrwają zaledwie kilka dni, w rzeczywistości trwały aż 63 dni.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne (Wehrmacht), otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Powstanie 44 - straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Dziś żywym świadectwem po Powstanie Warszawskie i tamtych działaniach jest Muzeum powstania skupiajace pamiątki z tego heroicznego czynu narodowego z 1944.

źródło: http://www.dobroni.pl
Powrót