Aktualności

Zdjęcie Artykułu

30-lecie Nadania Imienia i Wręczenie Sztandaru ZSZ Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie oraz Powiatowe Święto 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

08-10-2018

1 października br. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie odbyły się uroczystości 30-lecia Nadania Imienia i Wręczenia Sztandaru szkole oraz Powiatowe Święto 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 
To dzień dla całej społeczności szkolnej bardzo ważny, pełen refleksji i wspomnień, skłaniający do przemyśleń na temat osiągnięć i kolejnych przedsięwzięć realizowanych przez szkołę. To także okazja do wytyczania nowych celów i kreślenia planów na przyszłość.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Polową, po której przy kamieniu pamięci mjr. Henryka Dobrzańskiego została złożona urna z ziemią pobrana z 76 miejsc walk Narodu Polskiego, która została zebrana i przekazana przez Ogólnopolski Komitet Poloniae Restitutae Centenssimo Anno, reprezentowany przez Pana Józefa Stanickiego. Podczas wydarzenia zabrzmiał również apel pamięci i został posadzony „Dąb Niepodległości”, a także nastąpiło zaprzysiężenie klas pierwszych. W drugiej części spotkania uczniowie szkoły zaprezentowali część artystyczną, przypominając sylwetkę mjr. Henryka Dobrzańskiego.
 
Z okazji jubileuszu 30-lecia nadania szkole imienia został wydany specjalny pamiątkowy medal, który otrzymały osoby szczególnie zasłużone dla szkoły.
 
Na zakończenie odbyła się inscenizacja walki oddziału mjr. Hubala z Niemcami w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lublina, po czym wszyscy uczestnicy tego patriotycznego wydarzenia zostali poczęstowani grochówką z polowej wojskowej kuchni.
 
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście na czele ze Starostą Lubelskim Pawłem Pikulą, Wicekuratorem Oświaty w Lublinie Ryszardem Golcem, Burmistrzem Bychawy Januszem Urbanem, Prezesem Oddziału Powiatowego Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Januszem Różyckim. Obecni byli radni Rady Powiatu w Lublinie, dyrektorzy, nauczyciele szkół i placówek oświatowych z terenu Powiatu Lubelskiego, kombatanci, absolwenci i oczywiście uczniowie szkoły.
Powrót