Aktualności

Zdjęcie Artykułu

3 Maja w naszym regionie

07-05-2018

Uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja już za nami. W całym naszym regionie lokalne władze i społeczność uczcili to ważne wydarzenie. Flagi powiewały na wietrze, były przemówienia, wieńce i patriotyczna atmosfera.

W Lublinie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim, gdzie w imieniu Powiatu Lubelskiego wieniec złożyli: Starosta Lubelski Paweł Pikula oraz Członek Zarządu Dariusz Gajo. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i msza „za ojczyznę” w Archikatedrze Lubelskiej. Punkt kulminacyjny 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stanowiły obchody na Placu Zamkowym, gdzie zebrani mogli m.in. obejrzeć salwę honorową, wysłuchać wystąpień okolicznościowych czy też zatańczyć poloneza.
 
Dużą konkurencję dla obchodów lubelskich stanowiły te, które odbywały się równolegle w gminach naszego powiatu. W Garbowie pod Kamieniem Kościuszki kwiaty złożył Wicestarosta Lubelski Robert Wójcik wraz z przedstawicielkami KGW z Przybysławic. Uroczystości w Bychawie urozmaicił występ Henryczków, w Gminie Jabłonna obchody upłynęły pod kątem 90-lecia jednostki OSP w Piotrkowie, a w Krzczonowie mieszkańcy razem z Wójtem Gminy Katarzyną Brydą licznie przybyli na uroczystości.
 
Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata, a Konstytucja Majowa stała się dla Polaków symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.
Powrót