Aktualności

Zdjęcie Artykułu

110. rocznica powstania szpitala w Bychawie

01-10-2019

„Umiejmy głęboko sięgać we własne sumienie i w nim czytać, jakie są nasze powinności obywatelskie, rodzinne, ludzkie”. Słowa ks. Antoniego Kwiatkowskiego stały się przesłaniem obchodów 110. rocznicy powstania szpitala w Bychawie, które odbyły się 28 września br. w Bychawie.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym w intencji pracowników emerytowanych i obecnie zatrudnionych w SP ZOZ w Bychawie. Oprawę Mszy Św. uświetnił zespół muzyki sakralnej MARI przy Towarzystwie „Barwy Kresowe“ wraz z solistką Ireną Małaszewską z Filharmonii Wołyńskiej. Pod pomnikiem śp. ks. Antoniego Kwiatkowskiego wieńce złożyli Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Burmistrz Bychawy Janusz Urban i delegacja SP ZOZ w Bychawie. 
 
Zaproszeni goście udali się do Bychawskiego Centrum Kultury, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić szpital w towarzystwie jego pracowników. W holu zaprezentowano wystawę z okazji jubileuszu przedstawiającą „Szpital dawniej i teraz” na wielu zdjęciach oraz w artykułach prasowych. Obok wyeksponowano kronikę Szpitala, zachęcając gości do wpisywania się na jej karty.
 
Dyrektor ds. medycznych lek. Joanna Zielińska w słowach powitania powiedziała, że spełnianie powinności obywatelskich i ludzkich, o których mówił ksiądz Kwiatkowski, pozwoliło trwać i rozwijać się Szpitalowi. Działo się to, i nadal dzieje, dzięki ludziom angażującym swoje siły, umiejętności oraz serce dla niesienia pomocy potrzebującym. Zaznaczyła także, że z księdzem Kwiatkowskim łączy nas to, że nam również zależy na rozwoju, poprawie i unowocześnianiu opieki zdrowotnej. Nie poddawajmy się, wierzmy, że nasz wysiłek i czynione dobro nie pójdzie na marne. Pamiętajmy, że pracujemy z ludźmi i dla ludzi.
 
Z okazji jubileuszu Dyrektor otrzymała dowody uznania za długoletnią działalność szpitala na rzecz mieszkańców Bychawy i okolicznych gmin. Życzenia sukcesów i następnych wspaniałych jubileuszy przekazał również Starosta Lubelski Zdzisław Antoń. Starosta w liście gratulacyjnym z szacunkiem odniósł się do tych osób, które przez ostatnie 110 lat tworzyły wizerunek Szpitala, zapewniając opiekę medyczną na wysokim poziomie, jednocześnie nie zapominając, że pomoc innym to nie tylko służbowy obowiązek, ale także misja. Podziękował kierownictwu i wszystkim pracownikom Szpitala za codzienny wysiłek i zmaganie się z niełatwymi problemami zarówno pacjentów, jak i służby zdrowia. Starosta podkreślił znaczenie wspólnej pracy dla rozwoju szpitala, zapewniając, że jego prawidłowe funkcjonowanie jest dla niego bardzo ważnym celem.
 
Uroczystość umilił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Retro” i artystów narodowych Ukrainy - Wasyla Czepieluka, Larisy Piwaczuk, Mikołaja Gnatiuka, oraz pokaz tańca współczesnego i muzyka lekka w wykonaniu zespołu „VERA” i „Życzenie”.
 
koncert na 110-lecie szpitala
 
Organizatorami uroczystości byli Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie, Powiat Lubelski, Bychawskie Centrum Kultury i Fundacja Europejska Akademia Samorządowa. Dyrektor podziękowała za objęcie patronatem honorowym obchodów 110. rocznicy powstania Szpitala w Bychawie Marszałkowi Województwa Lubelskiego Jarosławowi Stawiarskiemu, Wojewodzie Lubelskiemu Przemysławowi Czarnkowi i Staroście Lubelskiemu Zdzisławowi Antoniowi, a także wielu darczyńcom, dzięki którym ta uroczystośc mogła się odbyć.
 
Powrót