11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

10-11-2016

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym obchodzonym co roku 11 listopada. Upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W tym roku przypada 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzień ten skłania nas do refleksji na temat patriotyzmu. Tego dnia Polska i Polacy oddaje również hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu - polskiemu działaczowi społecznemu i niepodległościowemuj. W całym kraju celebrowane są msze św. za Ojczyznę, organizowane są uroczyste apele żołnierskie i harcerskie, pod pomnikami bohaterów narodowych składane są kwiaty i palone znicze. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami.

Również w Lublinie obchodzone będą uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Zapoczątkuje je uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, po której odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w katedrze lubelskiej. Po mszy nastąpi przemarsz na Plac zamkowy, na którym odbędzie się m.in. złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin i powitanie kompanii honorowych, odegranie hymnu narodowego, uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, apel pamięci i salwa honorowa, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Poniżej przedstawiamy pełen program uroczystości:

godz. 9.00 Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin

godz. 10.00 Msza św. w archikatedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny

godz. 11.30 Przemarsz na Plac Zamkowy

godz. 11.45 Uroczystości na Placu Zamkowym:
• Złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
• Odegranie Hymnu Państwowego
• Uroczyste podniesienie fagi państwowej na maszt
• Wystąpienie Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka
• Odczytanie rozkazu Dowódcy Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady (część polska) o nadaniu odznak pamiątkowych i ich wręczenie
• Apel pamięci i salwa honorowa
• Musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej i Zespołu „Na granicy"