Aktualności

Zdjęcie Artykułu

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18-05-2020

Dziś setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Późniejszy papież Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Jan Paweł II to bez wątpliwości Papież miłości i mądrości. Człowiek  przeogromnej wiary i wielkiego, czystego patriotyzmu. Nie raz spotykaliśmy się z medialnym przydomkiem w stosunku do Karola Wojtyły - ,,Ludzki Papież", co świadczyło o oddaniu i umiłowaniu Papieża do zwykłych, prostych ludzi. Polski Papież pokonał dystans, który często dzielił tłum wiernych a piastowane przez Niego stanowisko Głowy Kościoła Katolickiego, jednocząc nie tylko serca Polaków, lecz ludzi na całym świecie.
 
Bez cienia wątpliwości Jana Pawła II możemy nazwać jedną z najważniejszych postaci XX wieku, doceniając Jego ogromny wkład w historię Świata, Europy, a przede wszystkim Polski. Swój pontyfikat Jan Paweł II rozpoczął 17 października 1978 roku, w samym środku Zimnej Wojny, gdzie w sercach i głowach Polaków wciąż przewijały się sceny niepokojących wydarzeń grudnia 1970 roku, a fundamentem pontyfikatu był komunistyczny reżim Rodaków. 
Nie bez przypadku mówiono na Karola Wojtyłę ,,Papież zza żelaznej kurtyny", gdzie sam tę kurtynę niejednokrotnie rozdzierał swoimi ciepłymi słowami skierowanymi do pogrążonego w komunizmie Narodu Polskiego.  Przeżywszy II Wojnę Światową i patrząc na wciąż zniewoloną Polskę, nikt lepiej niż On nie znał uczucia tęsknoty za Wolnością kraju, a wszystkie słowa skierowane do Polaków były odzwierciedleniem fizycznego bólu, który odczuwał patrząc na los kraju, w którym się urodził.

Jan Paweł II to Papież mądrości, miłości i poczucia humoru. Nawiązał wyjątkową więź z Młodzieżą, potrafił do niej przemówić, często używając anegdot ze swojego życia. Z pewnością był młody duchem, a o specjalnym miejscu Młodych w Jego sercu świadczą zainicjowane przez Papieża Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 roku.

Jako niezwykle miłosierny człowiek pełen odwagi, spotkał się z człowiekiem, który 13 maja 1981 roku chciał pozbawić go życia, strzelając do Papieża błogosławiącego tłumy pielgrzymów na Placu św. Piotra. Turecki zamachowca oddał dwa strzały, raniąc Jana Pawła II w brzuch i rękę. W grudniu tego samego roku, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, Papież udał się do swojego niedoszłego zabójcy, a tuż po rozmowie wypowiedział pamiętne słowa ,,Rozmawiałem z nim jak z bratem, któremu przebaczyłem i który cieszy się moim zaufaniem", dając nam wszystkim piękny przykład empatii, bezgranicznej miłości do Bliźniego.

Jan Paweł II był osobą biorącą odpowiedzialność za swoje słowa. Każde wypowiedziane z Jego ust zdanie nie było przypadkową sklejką wyrazów, a czystym przekazem trafiającym wprost do serc ludzi, którzy Go słuchali. Jest jedną z najczęściej cytowanych osób na świecie. Posiadał wyjątkową moc przyciągania do siebie ludzi, był przecież człowiekiem pełnym pasji i różnorodnych zainteresowań, zakochanym w Bogu i drugim człowieku, dlatego każdy mógł znaleźć z Nim nić porozumienia.

Mimo faktu, iż odszedł do Domu Ojca 15 lat temu, pamięć o św. Karolu Wojtyle jest wciąż żywa. Jan Paweł II był pierwszym od 450 lat Papieżem o innej niż włoskiej narodowości. Przez trwający ponad 26 lat pontyfikat odbył 104 zagraniczne podróże i pielgrzymki, przemierzając wszystkie kontynenty.

Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Na obrazku znajduje się sylwetka Jana Pawła II z napisem - setna rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

„Nie zastąpi Ciebie nikt” - piosenka skomponowana przez Romualda Lipkę na rocznicę 100. urodzin Papieża

 

Powrót