Aktualności

Zdjęcie Artykułu

100-lecie Bitwy pod Jastkowem

04-08-2015

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Związku Piłsudczyków i innych organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy uczcili 100. rocznicę bitwy pod Jastkowem. Spotkania, koncerty, konkursy i inne wydarzenia, związane z tą rocznicą odbywały się od kilku miesięcy, a punktem kulminacyjnym była w poniedziałek 3 sierpnia uroczystość na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie.

Rano spod pomnika Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie wyruszyli do Jastkowa uczestnicy 13. Marszu Szlakiem Legionów, zorganizowanego przez lubelski oddział Związku Piłsudczyków. Na pokonanie pieszo 18-kilometrowej trasy, mimo ogromnego upału, zdecydowało się prawie 40 osób.

Popołudniową część obchodów rozpoczęła na miejscowym cmentarzu msza święta pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika. Po eucharystii odbył się apel poległych i zabrzmiała salwa honorowa, a przed Pomnikiem Legionistów zostały złożone wieńce i kwiaty. Hołd bohaterom oddali, m.in. poseł Jan Łopata, delegacje władz samorządowych, w tym starosta lubelski Paweł Pikula i członek Rady Powiatu w Lublinie Jan Czubak, a także wójt gminy Jastków Teresa Kot, delegacje wielu organizacji patriotycznych, instytucji państwowych oraz mieszkańcy.

Z okazji setnej rocznicy bitwy na budynku miejscowego gimnazjum, które nosi imię Józefa Piłsudskiego, została odsłonięta pamiątkowa tablica, a wieczorem odbył się koncert patriotyczny.

Nieoficjalna część obchodów rozpoczęła się już w sobotę 1 sierpnia. Lubelskie Towarzystwo Cyklistów zorganizowało Ogólnopolski Wyścig Kolarski "W hołdzie Legionistom", a dzień później w zespole parkowo-pałacowym w Jastkowie odbyło się ognisko żołnierskie, którego uczestnicy śpiewali pieśni legionowe, wojskowe i patriotyczne.

Do bitwy pod Jastkowem doszło w czasie pierwszej wojny światowej między 31 lipca a 3 sierpnia 1915 roku. Naprzeciwko siebie stanęły oddziały I Brygady Legionów Polskich walczących u boku 106. dywizji piechoty wojsk austro-węgierskich i armii rosyjskiej. W czasie walk zginęło 128 legionistów. Szczególną odwagą wykazywał się 4. Pułk Piechoty, dowodzony przez płk. Bolesława Roja, dla którego była to pierwsza bitwa od chwili utworzenia.

Zaraz po bitwie w Jastkowie powstał cmentarz wojenny, na którym pochowano 128 legionistów i 108 żołnierzy austriackich. W okresie międzywojennym nekropolia była miejscem spotkań uczestników bitwy, a w 1924 roku w uroczystościach patriotycznych brał udział Józef Piłsudski. Siedem lat później prezydent Ignacy Mościcki odsłonił pomnik poświęcony legionistom.

 FOTORELACJA NA FACEBOOK-u POWIATU LUBELSKIEGO

Powrót