10-lecie Oddziału Powiatowego ZNP w Lublinie

30-05-2015

Dzisiaj w Domu Nauczyciela przy ulicy Akademickiej w Lublinie odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 10-lecia Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ognisk i oddziałów ZNP, Sławomir Broniarz – prezes ZNP od 1998 r., Paweł Pikula – starosta lubelski i inni. Prezes okręgu lubelskiego ZNP Janusz Różycki po powitaniu przybyłych gości, przedstawił historię Oddziału – jego działalność, wladze, osiągnięcia na przestrzeni dziesięciu lat. Następnie nadszedł czas na podziękowania, odznaczenia i przemówienia okolicznościowe, podczas których podkreślano przede wszystkim, że edukacja znalazła się na tak zwanym "zakręcie dziejowym", kiedy coraz mniej pieniędzy przeznacza się na edukację publiczną, a polska polityka edukacyjna dąży do sprywatyzowania szkolnictwa. Prezes Bronisz zaznaczył przy tym, że to właśnie nauczyciele skupieni w ogniskach ZNP, swoją działalnością muszą bronić publicznej edukacji, która jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla tych, których na to stać. Starosta Paweł Pikula natomiast stwierdził, że sytuacja w powiatach nie jest łatwa. Uczniów jest coraz mniej, mimo iż szkoły pod względem poziomu nauczania i wyposażenia nie odbiegają od tych, które znajdują się w dużych miastach. Zaznaczył, że trzeba zrobić wszystko by utrzymać szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, między innymi dlatego, że stanowią one bardzo ważny element kształtowania lokalnej społeczności.

Uroczystości 10-lecia Odziału Powiatowego ZNP uatrakcyjniła artystyczna-muzyczna oprawa w wykonaniu zespołu Cyja.